"Іграшковий дивосвіт"- Л.М. Осипчук

Іграшка- це цілий світ,

Бережіть її будь-ласка.

Недарма кажуть : «Діти-це квіти землі », але ми знаємо,

що кожна квітка в'яне ,якщо їй не приділяти увагу: поливати, пестити, доглядати. А що найбільше люблять діти? Гратися.

Гра - це невід’ємна частка їхнього життя. Народна мудрість стверджує: «Де гра - там радість.»

Я поглиблено працюю над впровадженням ігрової діяльності в повсякденне життя дітей. Адже ігрова діяльність є найдоступнішою для дитини дошкільного віку, оскільки відповідає

її психологічним та фізичним можливостям. Вона сприяє розвитку інтересів і здібностей дітей, вихованню позитивних якостей,допомагає розширити, поглибити й уточнити уявлення про навколишній світ,про явища природи, ознайомитися з різними властивостями предметів. Гра викликає радісні переживання, бадьорий настрій, що є запорукою доброго здоров’я.

У процесі гри діти активно і творчо засвоюють правила та норми поведінки людей,їхнє ставлення до праці, одне одного. Колективні ігри зближують дітей, зміцнюють їхню дружбу. Гра сприяє сильним емоційним та естетичним переживанням, тому є одним із засобів естетичного розвитку.

Гра - творча дія, яка розгортається у світі символічних значень та живої фантазії,- сприяє виробленню у дітей «рефлексу свободи», формуванню креативного мислення. Зміст ігрової діяльності у дошкільному навчальному закладі визначаються вимогам Базової програми розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі», яка спрямована на збалансований розвиток дитини, формування елементарних форм її життєвої компетентності, реалізацію власного природного потенціалу, індивідуалізацію особистісного становлення.

Педагог А.Макаренко зауважив, що гра у житті дитини має таке саме значення, як у дорослого діяльність або робота. Яка дитина в грі, такою вона буде і в роботі, коли виросте.

Вплив гри на розвиток позитивних якостей дитини залежить перш за все ,від її змісту, а зміст може змінюватись під впливом дорослих. Спрямовуючи ігри дітей, у жодному разі не можна позбавляти їх ініціативи, самостійності.

В груповій кімнаті створене казкове ігрове середовище, з метою розвитку творчості, фантазії дітей, закріплення знань казкових героїв, залучення дітей до театралізованої діяльності. В куточку розміщенні атрибути до ігор, декорації, книги з казками. Навчальне ігрове середовище - для проведення занять в ігровій формі. Ігрове середовище для фізичного розвитку - спортивний інвентар,атрибути до ігор. Природне ігрове середовище - куточок природи, квітник. Кожен з цих куточків широко використовується при організації ігрової діяльності.

Основні принципи організації гри :

-Відсутність примусу будь-якої форми при залучені дітей до гри .

-         Принцип розвитку ігрової динаміки.

-         Принцип підтримки ігрової атмосфери.

-         Принцип взаємозв’язку ігрової та неігрової діяльності.

-         Принцип переходу від простих ігор до складних ігрових форм

Сучасна педагогіка найчастіше послуговується такою класифікацією ігор: творчі ігри, ігри з правилами,народні ігри.

Творчими їх називають тому,що діти самі визначають мету, зміст і правила гри, відображаючи здебільшого навколишнє життя, діяльність людини та взаємин між людьми. Попри всю різноманітність творчих ігор вони мають спільні риси: діти самі обирають тему гри, розвивають її сюжет, розділяють між собою ролі, добирають потрібні іграшки.

Ігри з правилами дають змогу систематично вправляти дітей у виробленні певних навичок. Вони дуже важливі для фізичного та розумового розвитку, виховання характеру та волі. Без них у дитячому садку було б важко проводити розвивальну виховну роботу.

Народні ігри – це ігри, які існували з давніх-давен, вони невід’ємний складник життя дитини в сучасному дошкільному закладі, важливе джерело засвоєння загальнолюдських цінностей. В народних іграх відображається життя людей, їхній побут, національні традиції, вони сприяють виховання моральних якостей - чесності, сміливості,мужності тощо.

Працюючи над впровадженням ігрової діяльності в життя дітей я ставлю перед собою такі завдання:

-Добір ігор з урахуванням вікових особливостей дітей та рівня їх розвитку.

-Поступове ускладнення ігор у відповідності зі зміною обсягу та рівня знань.

-Пояснення дітям правил гри.

-Забезпечення активності та зацікавленості всіх дітей.

-Використання прийомів взаємонавчання дітей в іграх.

-Сприяти тому, щоб в ігровій ситуації дитина сприймала педагогів як партнерів по грі, співпереживала почуттям дітей в іграх- вміти побачити смішне в тому, що здається смішним, сумувати з приводу того, що здається сумним.

- Сприяти виникнення в грі дружніх, партнерських відносин та ігрових об’єднань за інтересами.

- Пропагувати серед батьків ігри та іграшки, які є педагогічно цінними даному віці. Роз’яснювати батькам негативний вплив окремих видів іграшок на психіку і розвиток дітей.

- Консультувати батьків з питань придбання, виготовлення ігор та іграшок для своїх дітей і використання їх при взаємодії дорослого і дитини в умовах сім’ї.

Ігрова діяльність у дошкільному закладі активізувалась, зросла увага батьків , педагогів до дитячих ігор та іграшок та використання їх в особистісному зростанні дітей дошкільного віку, що закономірно позитивно вплинуло на розвиток у малюків уміння спостерігати, мислити, пізнавати і розуміти навколишній світ, висловлювати свої задуми, позитивно відгукуватись на пропозиції однолітків, розуміти один одного, уникати конфліктів,

Бо як стверджує народна мудрість:

Хочеш бути здоровим – грайся,

Хочеш бути розумним – грайся,

Хочеш бути щасливим – грайся.